Česká strana sociálně demokratická Svoboda, spravedlnost, solidarita

Jindřichův Hradec

Aktuálně

Starostové jsou na krajské volby připraveni

Je již zvykem, že při volbách do zastupitelstev krajů kandiduje za ČSSD mnoho zkušených starostů a primátorů z našeho Klubu. Nejinak je tomu i ve volbách letošních, do kterých se zapojilo celkem 153 komunálních politiků, což činí více než 20% všech kandidátů sociální demokracie. Podívejme se nyní na blíže na údaje, které vyplývají z kandidátních listin publikovaných na oficiální volební webové stránce volby.cz. Někomu se můj článek bude zdát určitě trochu suchý a nezáživný, avšak trocha statistiky snad nikoho neurazí :)

V absolutních číslech jsou komunální politici na kandidátních listinách nejvíce zastoupení ve Středočeském kraji, kde jsme jich napočítali celkově 22. V těsném závěsu následuje Jihočeský a Jihomoravský kraj, za které kandiduje 20 komunálních politiků. Naopak nejméně starostů a primátorů se vyskytuje na kandidátních listinách Libereckého, Královéhradeckého a Plzeňského kraje, kde kandiduje 2, 5 a 6 komunálních politiků. Tyto počty ještě nic neříkají. V některých krajích máme více starostů a primátorů a v jiných bohužel méně, což se odrazilo i v sestavování kandidátních listin.

Vzhledem k různým velikostem krajských zastupitelstev je procentuálně nejvíce kandidátů z komunální sféry v Jihočeském kraji, kde tvoří 36,3 %. Třicet a více procenta mají rovněž kraj Středočeský a Vysočina. Mám takovou osobní teorii: kde se na kandidátní listině objeví velké množství starostů, tam je volební výsledek ČSSD vyšší. To mi říká dosavadní zkušenost a za pár týdnů, po volbách, uvidíme, zdali se tato teorie potvrdila jako pravdivá i tentokrát. 

Absolutní čísla jsou sice zajímavá, ale ve volbách jde především o čelní pozice na kandidátkách. V každém ze 13 krajů, kde budou probíhat volby, jsou starostové v první desítce kandidátů. To samotné považuji za velký úspěch nejen osobně pro jednotlivého kandidáta, nýbrž i pro postavení starostů jako profese. Nejvíce komunálních politiků na čelních místech hlásí Ústecký kraj, kde jich v první desítce nalezneme dokonce 6. Následuje Jihomoravský kraj s 5 komunálními politiky a Jihočeský spolu s Karlovarským a Moravskoslezským se 4 komunálními politiky v TOP 10. 

Nejvýše postaveného komunálního politika na kandidátce má Jihomoravský kraj s číslem 2, avšak ani bronzová třetí pozice komunálního politika v Plzeňském, Ústeckém či Moravskoslezském kraji není nevýznamná. To platí i o bramborové medaili v kraji Jihočeském, zvláště když zde následují další tři komunální politici v první desítce. Snad budou mít štěstí i kolegové v ostatních krajích, kteří začínají na kandidátce pětkou, šestkou, sedmičkou a dokonce někde i osmičkou.

Preferenční hlasy mnohdy ještě výsledky ovlivní, ale nám nejde jen o osobní úspěch. Jde nám všem o celkový výsledek kandidátky ČSSD a následné vyjednání funkčních koalic. Nezneužíváme názvu „starostové", i když je nás mnohem víc než počty jednoho nejmenovaného politického hnutí, naší základní snahou je zabodovat a být členy vítězných uskupení :) .

Jsem rád, že při sestavování kandidátek v jednotlivých krajích se vsadilo na zkušenosti starostů měst a obcí a že to přinese dobré výsledky. Slibuji, že po volbách napíšu pokračování tohoto článku, který odpoví na otázku, jak byli starostové v krajských volbách skutečně úspěšní. Všem držíme palec a přijďte ve dnech 7. a 8. října volit!

Stanislav Mrvka