Česká strana sociálně demokratická Svoboda, spravedlnost, solidarita

Jindřichův Hradec

Názory a komentáře

Štvanice na prezidenta pokračuje

Jsou to téměř čtyři roky, co jsme si demokraticky zvolili prezidenta. Vítězství Miloše Zemana nad protikandidátem nebylo drtivé, ale nebylo těsné a zpochybnitelné. První náš prezident zvolený přímou volbou není určitě bez chyb, ale po celou dobu si udržuje  odporu veřejnosti odpovídající minimálně výsledkům prezidentských voleb.

Číst dál...

Den 6.říjen

V celé historii lidstva byla existence národů spjata s bojem za jejich národ si své místo na slunci musel uhájit. Tento boj vždy nesl s sebou řadu obětí. A každý národ svoje padlé hrdiny uctívá. Je hrdý na všechny oběti, které musel přinést, aby mohl svobodně žít a rozvíjet se.

Číst dál...

Na dveře Evropy klepe Islám.

On neklepe, ale buší a mnohde je beranidlem již prorazil. Evropa je zaskočena. S něčím takovým ani v nejhorších snech nepočítala. Doposud bylo pro ni důležitější řešit problémy se žárovkami, výkonem vysavačů, anebo velikostí a zahnutím okurek.

Číst dál...

Kdo ho asi tak nahradí?

Tak nám zabili Ferdinanda – tedy pardon odvolali ministra školství. První
ministr školství v porevoluční historii, který nejenom plamenně hovořil o nutnosti
zkvalitnění školství, ale dokonce si dovolil podnikat konkrétní kroky.

Číst dál...

Světem obchází strašidlo islámu

Uplynulo již více než čtrnáct dní od brutálního útoku na redakci pařížského satirického časopisu islámskými teroristy. S odstupem dvou týdnů je snad možné podívat se na tento čin již bez zkreslujících emocí. Bezesporu se jednalo o bezprecedentní brutální čin, který v civilizované Evropě nemá obdobu. Ale každá takováto událost by nás měla vyprovokovat k hlubšímu zamyšlení, nebo chcete-li analýze, kde se stala chyba.

Číst dál...

Kultura národa

Nedávno jsme oslavili čtvrtstoletí od sametové revoluce. Již 25 let se snažíme rozvíjet v našem regionu svobodu a demokracii. A jak se nám to daří? To je otázka, nad kterou by stálo za to hluboce se zamyslet. Před pětadvaceti lety ulice skandovala „Nejsme jako oni“ a oprávněně tak dávala najevo, že toužíme po lepší společnosti.

Číst dál...

Nezaměstnanost – problém dneška do budoucnosti

Problém, který ve své podstatě hýbe velkou i malou politikou, je nezaměstnanost. I když se ji podařilo odstranit z titulních stránek novin a zpravodajských relací, je tomu tak. Nezaměstnanost nebo ztráta zaměstnání, a tím i ohrožení základních lidských potřeb, je problém, který ve větší nebo menší míře jako strašák hlodá v mysli většiny občanů. Této obavě podřizují všichni – úspěšní i neúspěšní – své chování, názory a postoje.

Číst dál...

Reforma ČSSD?

Velice dlouho jsem přemýšlel, jak by měla vypadat reforma sociální demokracie, aby přilákala nové voliče a to zejména mezi mladšími ročníky. Podrobně jsem studoval veškeré materiály, ve kterých jsou popsány cíle, hodnoty, princip a program ČSSD. Mohl bych k tomu říci jedno… Teoreticky je ve všech brožurách napsáno vše téměř perfektně. Myslím, že tedy není zrovna zásadně potřeba v tomto směru něco měnit.

Číst dál...

Slučování středních škol - nesnadný úděl pro všechny zúčastněné

Pokud budu parafrázovat Hamleta, tak slučovat nebo neslučovat – to je otázka. Pro kraj je odpověď jasná slučovat, protože to zabezpečí jeho úspory ve školství, má v úmyslu přestěhovat školy z budov, které nejsou v jeho vlastnictví do těch, které naopak v jeho vlastnictví jsou. Pro občany Jindřichova Hradce a přilehlého okolí je pochopení tohoto stavu složitější. Spousta občanů v Jindřichově Hradci absolvovala Obchodní akademii a má velmi silný citový vztah k této škole a dá se říct, že občané našeho města hodně lpí na tradičních symbolech.

Číst dál...

Nezaměstnanost vs. technický pokrok

Již dlouhou dobu se zamýšlím nad otázkou: „Proč vzrůstá nezaměstnanost a lidé mají málo peněz?“ Jelikož pracuji ve firmě, která se zabývá modernizací řízení firem za pomocí počítačových systémů, pokládám si čím dál častěji jednoduchou otázku. Jak daleko až jsme schopni dojít ve snaze co nejvíce šetřit. Jednoduše zcela jasně logická myšlenka jakékoliv výrobně obchodní společnosti: „Co nejvíce výnosů s co nejmenšími náklady.“ Otázka ale zní. Je toto z dlouhodobého hlediska tak ideální cesta?

Číst dál...